Serial Experiments Lain не е от аниметата, които могат да се гледат винаги и по всяко време. Не е и особено лесно за осмисляне. Дори аз, която толкова много харесвам такъв тип анимета, доста трудно го издържах. Засягат се теми относно реалността, идентичността и комуникацията.
В сериите се проследява живота (до колкото може да се нарече живот) на Lain Iwakura, девойка, живееща в Япония, и нейното "запознаване" с the Wired (глобална комуникационна мрежа подобна на Интернет). И тъй като анимето борави директно с въпроса какво точно представлява реалността, сюжетът не може да бъде точно преразказан. Но може да се каже, че сюжета е базиран на представата, че в основата на всичко са човешките мисли, спомени и съзнание. В този ред на мисли епизодите могат да се възприемат като халюцинации на Lain, или на останалите протагонисти, или на Lain, която манипулира чуждите халюцинации. Епизодите се състоят от преплетени философски теми, вместо от традиционното линейно описание: наречени са "layers".
Анимето описва The Wired като съвкупност от човешки комуникационни мрежи, създадени чрез телеграфични и телефонни услуги и разпространени чрез Интернет и следващите го мрежи.
Мога да продължавам,но в интерес на истината не ми се иска. Повече информация можете да намерите в интернет. Дори в Уикипедия има изключително добър анализ на арт-а и на темите в анимето. Самата аз се учудих, че може да се обърне толкова голямо внимание на сенките, които ми направиха впечатление със странността си.
Не смея да ви го препоръчам, защото някои биха ме обвинили, че препоръчвам глупости. Serial Experiments Lain определено не е за всеки и още повече, че е не може да се осмисли лесно. Който иска да си размърда мозъка, може да се пробва :)
P.S. Игра за PlayStation със същото заглавие е издадена през ноември 1998.
No comments:
Post a Comment